Joomla!Izstāde "Vita Nuova" - veltīta Valdim Biseniekam un Itālijai

Valodnieka, dzejnieka un izcilā tulkotāja Valda Bisenieka 90. jubilejas un piemiņas
gads ir īpašs arī Dantes Aligjēri biedrībai, kuras Goda biedrs viņš bija. Smaidošs,
asprātīgs, labvēlīgs un vienmēr možs ― tādu Valdi mēs atceramies un katrreiz
satikām mūsu pasākumos. Gara ceļojums bija viņa dvēseles stāvoklis. Un nu, Valdis
Bisenieks ir Mūžības ceļojumā uz skaisto Itāliju, kuras dzejas dižgara Dantes valodas
burvību un dziļumu viņš meistarīgi prata atveidot latviešu valodā. Dantes Aligjēri
“Dievišķā komēdija” un “Vita Nuova/Jaunā dzīve” Valda Bisenieka tulkojumā ir
vadzvaigzne, kurai sekojot, mēs iepazīstam itāļu dzejas klasiku. Lasot “Svētā
Franciska ziediņu” tulkojumu, bagātinām savu dvēseli ar cilvēcības un prieka eliksīru.
Dantes Aligjēri biedrības mākslinieki Aleksejs Naumovs, Jānis Strupulis, Vija
Dzintare, Imants Ozoliņš, Laine Kainaize, Maira Veisbārde, Andris Bērziņš, Sarmīte
Caune, Raimonda Strode, Lauma Palmbaha, Gunta Brakovska, Ieva Muzikante,
Tālivaldis Muzikants, Ligita Caune, Inese Sudare, Dzintars Adienis un fotogrāfs
Jevgēnijs Pugins izstādi “Vita Nuova/Jaunā dzīve” velta Valdim Biseniekam un
Itālijai. Gleznas, grafikas, medaļas un fotogrāfijas ļaus sajust Itālijas īpašo gaismu,
senās pilsētas un bagāto ainavu, vēstures un personību valdzinājumu. Mākslinieki
rādīs mākslas darbus, kurus iedvesmojis Valdis Bisenieks ― personība, draugs,
laikabiedrs. Izstādē būs apskatāmas arī apgāda “Jumava” izdotās Valda Bisenieka
grāmatas.

Izstādes atvēršana 2018.gada 2.oktobrī plkst. 14:00

Latvijas kultūras darbiniekam, valodniekam un tulkotājam Valdim Biseniekam - 90

Dantes Aligjēri biedrības Goda biedram, izcilam Latvijas kultūras darbiniekam, valodniekam un tulkotājam Valdim Biseniekam 2. oktobrī būtu nozīmīga jubileja - 90.
Pieminot Valda Bisenieka devumu Latvijas kultūrā, 2. oktobrī aicinām uz pasākumiem:
Plkst. 14.00 - LU Akadēmiskajā bibliotēkā notiks DA biedrības mākslinieku darbu izstādes "Vita Nuova/Jaunā dzīve" atklāšana. Būs apskatāmas gleznas, grafikas, medaļas un fotogrāfijas, kā arī apgādā "Jumava" izdotās V. Bisenieka grāmatas.
Plkst. 16.30 - LNB 11. stāvā notiks akadēmiskie lasījumi par Valdi Bisenieku kā personību un izcilu kultūras darbinieku. Piedalās Ojārs Spārītis un Guntis Gailītis.
Plkst. 19.00 - LNB Ziedoņa zālē notiks pasākums Viestura Kairiša režijā, piedalīsies pianists Vestards Šimkus un aktieris Kaspars Znotiņš.
Visi pasākumi apmeklējami bez maksas.
Pielikumā lasiet precīzāku informāciju.
Mīļš paldies DA biedrības biedriem, kas ar savu ziedojumu palīdzēja īstenot V. Bisenieka piemiņas pasākumu programmu LNB.
Uz tikšanos otrdien, 2. oktobrī!

"Ne ikkatrs, kas uz mani saka...", sakārtojis Haralds Biezais

Neskatoties uz to, ka 1942. gada vasarā mācītājs Roberts Slokenbergs bija spiests pamest Rūjienu un 1957. gada rudenī būdams tālu prom no Latvijas, doties mūžībā, rūveniešu mutēs nebeidz skanēt mācītāja vārds. No paaudzes paaudzei tiek nodoti stāsti par Slokenberga dzīvi un darbiem Rūjienā. Kur beidzas patiesība un sākas leģendas? Šo robežu vairs nav iespējams noteikt.

Līga Siliņa, Rūjienas Izstāžu zāles vadītāja

 Cena 15.72 Eur  pirkt

Valdnieka Nameja meita

Romānā varone Guna sastop un ar gudru prātu un mīlestības pilnu dvēseli izdzīvo trīs savas dzīves lielās mīlestības — vecākus, jaunības pirmo mīlu un sievas kārtā esošo. Te mīlestība ir klusa, tā atveras labajam, pieņem likteņa lemto, tā ir pazemīgi daiļa, tik vienkārši daiļa, kā balts margrietiņas zieds tā zied pļavā un ir pateicīga saulei, zemei, kājām, kuras to nesamin, rokām, kuras to saudzē, sirdij, kura saprot sievietes sirdi.

Tēva gudrības un maiguma skola, pirmo jūtu aizrautības un šķiršanās mācība, apprecētā vīrieša mīlestība šajā romānā atklāj vispārcilvēciskus attiecību aspektus un sievietes atraušanos no savas tautas saknēm. Sievietes, karaļa meitas ieplūšana citā kultūrā ir ļoti būtiska galvenās varones tēla pamatā.
Autore nav saldi romantiskas stīgas vijēja, Gina Viegliņa-Valliete uzbur skarbu realitātes versiju, jo romānā valdnieka meita Guna kļūst par Annu Mariju fon Fitinghofu. 
Tāda ir dzīve, tāda ir mūsu senvēstures iespējamā versija, kas iegūst jaunu dimensiju arī 2018. gadā skatītāju vērtējumam nodotās mākslas filmas “Nameja gredzens” kontekstā.

 

Eva Mārtuža, rakstniece

 Cena 9.32 Eur  pirkt

100 pasta pieturu; fotogāfs Jānis Deinats

Šis ir vizuāls stāsts ar fotogrāfa acīm - par tiem pieturas punktiem, kurus, iespējams, jau drīzumā pazaudēsim ne tikai no acīm, bet arī no atmiņas.

Mārcis Vilcāns, Latvijas pasta valdes priekšsēdētājs
 Cena 23.60 Eur  pirkt

Ledus bērns, autore Kamilla Lekberga

Apgāds “Jumava” izdod populārās zviedru rakstnieces Kamillas Lekbergas detektīvromānu sērijas devīto grāmatu! 

Mīklaini pazušanas gadījumi liek saausīties un lauzīt galvu ikvienam. Ziemas spelgonī viena no pazudušajām meitenēm piepeši tiek atrasta sirdi stindzinošā skatā. Patrikam un viņa komandai ir jāapvieno spēki ar citiem policijas iecirkņiem, lai noskaidrotu lietas apstākļus un, iespējams, izglābtu pārējās pazudušās meitenes. 

Vietējo iedzīvotāju noslēpumiem atklājoties citam pēc cita, nākas secināt, ka nekas nav tā, kā pirmajā brīdī šķiet...

 Cena 15.72 Eur  pirkt

Latvijas katoļu baznīcas

“Sagaidot Viņa Svētību pāvestu Francisku, kurš viesosies Latvijā ar mērķi stiprināt mūsu tautu ticībā un dot tai iedrošinājumu stāties pretī šā brīža izaicinājumiem, iznāk grāmata “Latvijas katoļu baznīcas”, kurā ir apkopoti dievnami no Liepājas, Jelgavas, Rīgas un Aglonas-Rēzeknes diecēzēm.
Dievnami atgādina mūsu vēsturi, ticības liecinieku atstāto mantojumu, dievnami ir kā pieminekļi Dieva darbībai.
Novēlu, lai šis izdevums ir kā labs ceļvedis ikvienam, kurš vēlas piedzīvot Dieva klātbūtni, ieejot tajā aprakstītajos dievnamos. Lai tas veicina mūsu tautas garīgo atdzimšanu!”


Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs
 Cena 32.77 Eur  pirkt

Normunda Beļska jaunā dzejas grāmata bērniem “Vectētiņa brīnumu lāde”

Normunda Beļska jaunais bērnu dzejas krājums “Vectētiņa brīnumu lāde” tapis neilgā laika posmā un to autors veltījis mazdēlam Tomasam Kristoferam, kurš kopā ar mammu Annu un tēti Agri šobrīd savas bērnības dienas pavada netālajā Sējas novadā zemnieku saimniecībā “Priežkalni”. Dzejas rindās mijas paša autora piedzīvotais bērnībā, tālie atmiņu mirkļi savijas ar mūsdienām un kultūrvēsturiskajām vērtībām, tautas tradīcijām, latvisko dzīves ziņu, kura mums katram palīdz dzīvot un mīlēt šo zemi. Grāmatas ievadā autors raksta: “... notikumi, cilvēki, parādības, viss, kas man deva prieku, lai šobrīd Tev, manam mīļajam mazdēliņam Tomasam Kristoferam, varētu atvērt savu vectētiņa veco brīnumu lādi un pastāstīt par piedzīvoto, sastaptiem cilvēkiem, šo brīnumaino Dieva radīto pasauli.
 Cena 10.48 Eur  pirkt

Izdota grāmata Gunārs Astra. Sirdsapziņas cietumnieks, autore Baiba Šāberte

“Informācijas bads padara cilvēku par nespējīgu veidot pareizus spriedumus, nolemj viņa domāšanu atrofijai — ja domāšana vispār pagūst kaut cik attīstīties. Cilvēks ar atrofētu domāšanu ir nepilnvērtīgs, pazemots cilvēks, viņš ir manipulācijas objekts, rotaļlieta, vergs. Cilvēkam ir jāzina, lai būtu par kaut ko stingri pārliecināts. (..)
Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs, tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot.  
Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies un pārcietīs arī šo tumšo laiku.”

      No Gunāra Astras pēdējā vārda 
LPSR Augstākajā tiesā 
1983. gada 15. decembrī
 Cena 15.77 Eur  pirkt

Iznākusi dzejas grāmata divās valodās "Es skaitīju un nonācu pie VIENA", Imanta Ziedoņa dzeja, Valda Bisenieka atdzejojums

Sadarbībā ar  Radošās Eiropas  atbalstu, Austrijas izdevniecību "Wieser" un Imanta Ziedoņa fondu "Viegli"  ir iznākusi Imanta Ziedoņa dzejas izlase "Es skaitīju un nonācu pie viena". Krājums ir bilingvāls - latviešu un vācu valodā. Atdzejotājs -  Valdis Bisenieks.  
Šo dzejas izlasi pēc draugu pamudinājuma sakārtojis pats Imants Ziedonis un  to  bija  iecerējis kā vienotu veselumu. Valdis Bisenieks arī saglabājis dzejnieka kārtojumu. Izlasē iekļauti dzejoļi, kas radīti laika posmā no 1968. līdz 1994. gadam. 
Dzejas un lūgšanas - rakstīts  krājuma titullapā. Izcilais latviešu dzejnieks Imants Ziedonis, līdzīgi atdzejotāja Valda Bisenieka latviski tulkotajam J. V. Gētes Faustam, iziet cauri daudzu atziņu lokiem un nonāk pie Viena – kas ir gaismā un mīlestībā piepildīts laiks. Dzejnieks ir apliecinājis latviešu valodas (kas ir viena no vissenākajām dzīvajām indoeiropiešu valodām pasaulē) poētisko skaistumu un filosofisko dziļumu.

Izcilais latviešu dzejnieks Imants Ziedonis, līdzīgi atdzejotāja Valda Bisenieka latviski tulkotajam J.V.Gētes Faustam iziet cauri atmiņu lokiem un nonak pie VIENA - kas ir gaismā un mīlestība piepildītais laiks, Cilvēks ir piederīgs gan realitātes horizontalei, gan garīgajai vertikālei, par kuru atgādina un kuru apliecina Imanta Ziedoņa poetika, jo ikviens mūsu lēmums ir "vertikāls".

Iveta Šimkus
dzejniece un filozofe
 Cena 11.79 Eur  pirkt