Joomla!Juris Lipsbergs "Klaidonīga putnu pētnieka piedzīvojumi"

Es domāju, ka šī grāmata noteikti paliks vēsturē, jo tas ir aizraujošs stāsts ne tikai par putniem un to pētīšanu, izcila dabas pētnieka dzīvi, bet arī par Latvijas vēsturi. Juris Lipsbergs manos pusaudža gados bija tas, kurš aizrāva ar savu nerimstošo enerģiju ― gan meklējot Latvijas dabā retu sugu ligzdas, kuras neviens vēl nav atradis, gan glābjot no nociršanas kādu veca meža nogabalu. Ne viens vien putnu pētnieks ir izmantojis viņa praktiskos padomus ― no nakšņošanas vietas iekārtošanas iepriekš neparedzētos apstākļos līdz mākslīgās ligzdas būvei ērglim vai ūpim. Šī grāmata dod iedvesmu baudīt dabu un meklēt tajā neparasto ― tepat Latvijā.

Jānis Priednieks,

LU Bioloģijas fakultātes asoc. profesors,

Latvijas Ornitoloģijas biedrības prezidents

Putnu pētnieku un arī citu dabas lietām pietuvinātu ļaužu aprindās Juri Lipsbergu kopš mūžlaikiem pelnīti dēvē par Ģenerāli. Šo goda nosaukumu Juris laikam jau iemantojis pateicoties šerpajam un ellīgi atsperīgajam raksturam, kas noteicis to, ka viss viņa veikums ornitoloģijā allaž ― vai ūpjiem mākslīgās ligzdas būvējot vai pie nejauki īgniem kormorānu mazuļiem šūpīgā laivelē kuģojot, un daudz kur citur ― bijis nopietnas aizrautības pilns. Tāds pamatīgs. Tāds patiesi “ģenerāls”. Un tādēļ, lai gan Ģenerāļa stāstus viņa paša “dzīvajā izpildījumā” nekas cits nevar pārspēt, esmu pārliecināts, ka arī grāmatas vāku rāmjos likti, šie piedzīvojumi spēs aizraut daudzus.

Šis Ģenerāļa veikums ir unikāla liecība. Vietām dokumentāli atturīgs, vietām emocionāli tēlains, bet kopumā ― cauruncaur cilvēciski godīgs vēstījums, savdabīga piemiņas himna pamazām un diemžēl neizbēgami zudībā ejošajai, romantiskas patinas ieskautajai “veco laiku” lauka ornitoloģijai Latvijā. Himna putniem. Cilvēkiem. Laika ritumam.

Didzis Pakalns,

žurnāla MMD ("Medības. Makšķerēšana. Daba") galvenais redaktors

 Cena 13.76 Eur  pirkt